• شنبه / ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۰:۳۷
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: 99121611577
  • منبع : نمایندگی چهارمحال و بختیاری

بروزرسانی ویروس کرونا با ورود به قرن جدید

بروزرسانی ویروس کرونا با ورود به قرن جدید

ایسنا/چهارمحال و بختیاری کمتر از دو هفته به آغاز سال نو و ورود به قرن جدید باقی‌مانده است، شاید کمتر کسی با انتشار اولین اخبار مربوط به کرونا فکر می‌کرد روند این بیماری تا این اندازه طولانی و فرسایشی شود، هم‌چنان نیز نمی‌دانیم وضعیت در سال ۱۴۰۰ چگونه خواهد بود و آیا می‌توانیم سال بدون دغدغه‌ای را پشت سر بگذاریم یا نه؟

به گزارش ایسنا، این روزها مردم در تکاپوی خرید شب عید هستند، این در حالیست که با نو شدن سال و قرن، کرونا نیز در حال بروزرسانی است و نوع دیگری از آن به‌نام کرونای انگلیسی امروز مهمان شهرها و روستاها شده و به‌ گفته مسئولان بهداشت و درمان کشور میزان سرایت‌پذیری و مرگ و میر این ویروس چند برابر نوع قبلی خواهد بود.

هر سال با نزدیک شدن به ایام پایانی سال ناخوادگاه سرمای زمستان را فراموش می‌کنیم و به استقبال نو شدن می‌رویم، چرخی در بازار شهرکرد که می‌زنی بوی نو شدن حتی با ماسک و اسپری الکل نیز به مشام می‌رسد، مردم بی‌خیال از تبعات ناگوار کرونا در یکسال اخیر در حال  پرسه زدن در مراکز خرید هستند، گویا این ویروس به تاریخ پیوسته و ما از این موضوع بی‌اطلاعیم!

به وفور مادرانی را مشاهده می‌کنید که دست در دست کودکان خود مشغول خرید شب عید هستند، در حالیکه خود از ماسک استفاده می‌کنند، کودکانشان ماسک ندارد و زمانی‌که این موضوع را به آن‌ها تذکر می‌دهی با بداخلاقی واکنش نشان داده و می‌گویند: "بچه با ماسک اذیت می‌شه!"

باتوجه به اینکه ویروس کرونای انگلیسی با چهره‌ای جدید با خطر بالای ابتلای کودکان و نوجوانان ظاهر شده است، می‌طلبد والدین به این مسئله توجه کنند و شادی گذرای چند روزه را فدای سلامت فرزندشان نکنند.

خانم احمدی یکی از شهروندان شهرکردی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: قیمت‌ها که اجازه نمی‌دهند هوس خرید داشته باشیم، اما وقتی به مراکز خرید و بازار مراجعه می‌کنیم، با دیدن فضا روحیه‌مان عوض می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته کاملا در ایام نوروز قرنطینه را رعایت کردیم، حتی به دیدن نزدیکان و پدر و مادر خود و همسرم نیز نرفتیم و تلفنی جویای احوالشان بودیم، اما امسال دیگر نمی‌توانیم در خانه بمانیم و حتما دید و بازدید نوروز را برگزار می‌کنیم.

خانم میانسالی که به سختی کیسه خرید خود را حمل می‌کرد و زیر لب از شلوغی گلایه می‌کرد، گفت: خیلی از این افراد اصلا برای خرید بیرون نیامده‌اند، تنها برای گشت و گزار در بازار هستند، من نیز بالاجبار برای خرید وسایل مورد نیاز بیرون آمدم و شلوغی واقعا کلافه کننده است.

وی در پاسخ به این سوال که شما امسال مراسم عید نوروز را برگزار می‌کنید، خاطرنشان کرد: مگه کرونا تمام شده؟! نه ما امسال نوروز برنامه خاصی نداریم، من برای تغییر روحیه اعضای خانواده خانه‌تکانی می‌کنم، سفره هفت سین پهن می‌کنم، اما قصد انجام دید و بازدید نداریم.

پای صحبت‌های کسبه نیز که بنشینی از کسادی بازار گلایه دارند، می‌گویند بازار شلوغ است، اما مردم خرید چندانی را انجام نمی‌دهند، قیمت‌ها نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، بسیاری از افراد تنها به مغازه مراجعه می‌کنند، قیمت می‌گیرند اما خریدی انجام نمی‌دهند.

شلوغی بازار نگران‌کننده است

سید راشد جزایری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اشاره به اینکه میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در چهارمحال و بختیاری حدود ۸۵ درصد است، اظهار کرد: میزان رعایت پروتکل‌ها باید به بالای ۹۵ درصد برسد تا بتوانیم این بیماری را در استان بهتر مدیریت کنیم.

وی با اشاره به اینکه در جلسه امروز ستاد کرونای ملی برای برگزاری سفرهای نوروزی و نحوه برگزاری جشن عید نوروز تصمیم گرفته می‌شود، عنوان کرد: وزارت بهداشت و درمان به‌شدت مخالف برگزاری عید نوروز و سفر در این ایام است، اما در نهایت تصمیم‌گیرنده اصلی ستاد ملی کرونا خواهد بود.

جزایری با تاکید بر اینکه بیش‌ترین نگرانی دانشگاه علوم پزشکی در شرایط فعلی شلوغی بازار است، افزود: مردم نباید به‌صورت خانوادگی و دسته جمعی برای خرید به بازار و مراکز خرید مراجعه کنند، بلکه از خریدهای غیرضروری پرهیز کنند و تنها یک نفر مسئول انجام این کار در منزل باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با اشاره به انتشار ویروس کرونای جهش یافته در چهارمحال و بختیاری، بیان کرد: باتوجه به اینکه این ویروس در سنین زیر ۱۸ سال می‌تواند خطرآفرین باشد، بنابراین والدین سعی کنند کودکان و نوجوانان خود را در مکان‌های پرتجمع و پر تردد نبرند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه تاکنون مورد مثبتی از کرونای جهش‌یافته در بین کودکان و نوجوانان در چهارمحال و بختیاری گزارش نشده است، یادآور شد: رسانه‌ها در امر آگاهی‌رسانی و تشویق مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی با دانشگاه علوم پزشکی همکاری کنند.

جزایری در پایان گفت: هم‌اکنون وضعیت شهرهای چهارمحال و بختیاری از نظر شیوع کرونا در حالت زرد و آبی است، تا زمانی که وضعیت به قرمز تبدیل نشود، اصناف می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند، بنابراین فعالیت اصناف منوط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

انتهای پیام