• یکشنبه / ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۶:۲۳
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 99121713004
  • خبرنگار : 50355

افتتاح ۲.۵ هکتار گلخانه توت‌فرنگی در چناران

افتتاح ۲.۵ هکتار گلخانه توت‌فرنگی در چناران

ایسنا/خراسان رضوی مدیر عامل شرکت زراعت و کشاورزی مشهد از افتتاح ۲.۵ هکتار گلخانه توت‌فرنگی در چناران خبر داد.

 سعید توکلی در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: امروز ۱۷ اسفند ماه، با حضور پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان، ۱۰ طرح بزرگ کشاورزی بنیاد مستضعفان در نقاط مختلف کشور، به طور همزمان و به صورت ویدئو کنفرانس انجام شد که یکی از این طرح‌ها افتتاح گلخانه تولید توت‌فرنگی واحد ظفر شرکت باغداری و زراعت مشهد در چناران بود.

 توکلی اظهار کرد: با توجه به کاهش منابع آبی و خشکسالی‌هایی که به طور مستمر در کشور داریم، لذا به منظور استفاده بهینه از منابع آبی و حفظ امنیت غذایی و همچنین ایجاد اشتغال پایدار، یکی از برنامه‌های استراتژیک و راهبردی بنیاد مستضعفان و مجموعه هلدینگ کشاورزی و دامپروری فردوس پارس، بومی کردن دانش گلخانه‌ای در سراسر کشور است.

وی خاطر نشان کرد: طی برنامه بلندمدتی که داریم برای منطقه چناران احداث ۲۰ هکتار گلخانه برنامه‌ریزی شده است و تا کنون حدود ۳.۷ هکتار از آن اجرایی شده است که ۱.۲ هکتار آن در فاز اول به بهره‌برداری رسید و فاز دوم آن که گلخانه ۲.۵ هکتاری توت‌فرنگی است نیز امروز به طور رسمی افتتاح شد.

 وی مطرح کرد: این گلخانه که مساحت آن ۲.۵ هکتار است، در چناران و ابتداء جاده اخلمد واقع شده است و برای احداث آن ۳۰ میلیارد تومان هزینه شده است همچنین با راه‌اندازی این گلخانه به طور مستقیم و غیر مستقیم برای ۱۲۰ نفر اشتغال ایجاد شده است و حجم تولید سالیانه آن ۳۴۰ تن در هکتار است.

توکلی در ادامه به اهمیت کشت‌های گلخانه‌ای اشاره کرد و توضیح داد: یکی از نقاط قوت طرح‌های گلخانه‌ای افزایش اشتغال در واحد سطح است به طوری که در کشت گلخانه‌ای به ازای هر ۱۰۰۰ متر برای یک نفر به طور مستقیم و دو الی ۳ نفر به‌طور غیرمستقیم اشتغال ایجاد می‌شود اما در کشت در فضای باز، به ازای هر ۱۰ هزار متر یک نفر اشتغال مستقیم و یک نفر اشتغال غیر مستقیم داریم یعنی در واقع با کشت‌های گلخانه‌ای توانسته‌ایم ظرفیت اشتغال را به میزان ۱۰ درصد افزایش دهیم.

مدیرعامل شرکت زراعت و کشاورزی مشهد با اشاره به اینکه توت فرنگی یکی از محصولات ارزآور است، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی، تحریم‌ها باعث شده است که صادرات نفتی ما کم شده اما در زمینه صادرات محصولات کشاورزی محدودیت آنچنانی نداریم و کشت محصولاتی از جمله توت‌فرنگی که ارزش صادرات دارند، می‌تواند علاوه بر تأمین امنیت غذایی بازارهای داخلی، نقش مهمی در ارزآوری داشته باشد.

وی تأکید کرد: امروزه توسعه کشت‌های گلخانه‌ای به عنوان یک راهبرد اساسی در مسیر اقتصاد مقاومتی به خصوص در مناطق محروم و نیمه‌ محروم است و با توجه به این که چناران به لحاظ صنایع و ایجاد اشتغال منطقه نیمه‌ محرومی است، توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در این منطقه باعث اشتغال‌زایی برای مردم منطقه و به خصوص روستاییان شده است.

وی یادآور شد: یکی از معضلاتی که در روستاها با آن مواجه هستیم موضوع مهاجرت روستاییان است که با ایجاد طرح‌های اشتغال‌زا از جمله کشت‌های‌ گلخانه‌ای، از مهاجرت جوانان جویای کار به شهرها جلوگیری شده و حتی در بعضی مواقع علاوه بر ایجاد اشتغال برای جوانان منطقه، با کمبود نیروی کار هم مواجه شدیم که سعی کردیم این نیروی انسانی را از جویندگان کار حاشیه شهر مشهد تأمین کنیم.

توکلی تصریح کرد: یکی از برنامه‌ها و اهدافی که پیگیری می‌کنیم موضوع محرومیت حاشیه شهر مشهد است و در تلاشیم که در بخش کشاورزی و با ایجاد طرح‌های خرد بتوانیم زمینه اشتغال پایدار خانواده‌های کم‌درآمد را فراهم کنیم.

انتهای پیام