• پیروزی با ۶+۱۴ گل

  یادداشتی از علی ربیعی

  پیروزی با ۶+۱۴ گل

  «گل ششم را البته دولت زد؛ دولت با پیگیری‌هایش و گفت‌وگوهای زیاد اقناع‌ساز با ایجاد بسترهای فیزیکی و اطمینان‌بخش در ورزشگاه، با ایجاد آرامش اجتماعی. البته که فکر می‌کنم این گل را به پای دولت ننویسند، بهتر است؛ چرا که عده‌ای نمی‌پسندند هیچ حرکت سازنده‌ای در کشور به نام دولت تمام شود؛ شاید هم ما از پذیرش این گل انصراف دهیم بهتر باشد تا خللی ایجاد نکنند! ۱۹ هیچ هم خوب است!»

تاپ سه رسانه دیگر

 • در کلاکولی مرگ نفس می‌کشد

  در کلاکولی مرگ نفس می‌کشد

  «کلاکولی» زمینی است دوزخی، ‌از گوشه‌گوشه آن چیزی متعفن بیرون زده. در گوشه‌ای بقچه‌هایی روی هم تلنبار شده، ‌انگار که خانه به دوشی به دنبال کشیدن اسباب خود است. گوشه‌ای دیگر حجمی از کیسه و پلاستیک و در آن پشت تپه عروسک‌های بی‌سر و جدا شده از تن روی هم ریخته‌ شده‌اند. در کنارش انبوهی از کفش‌های لنگه به لنگه.‌ انگار که پا به آشوویتس گذاشته باشی، قربانیان را خفه‌ کرده‌اند، کودکانی عروسک در دست که رفته و بازنگشته‌اند و زنان و مردانی که آن چه از آنها مانده کفش‌هاست. داستان در اینجا خلاف آنجاست. ما با وجدان آرام و تصور بی‌گناهی‌مان همه دست به دست هم داده‌ایم و این‌ بار طبیعت را قربانی کرده‌ایم.

 • هدف از ماجرای عادی‌سازی روابط چه بوده است؟

  هدف از ماجرای عادی‌سازی روابط چه بوده است؟

  آمریکا و انگلیس، ۲۰ سال پیش دو کشور همسایه غربی و شرقی ما را اشغال نظامی کردند و بیش از ۳۰ سال است که در خلیج‌ فارس، تحرکات نظامی دارند. این دو کشور که مولد، حامی و پدر مادی و معنوی رژیم فعلی صهیونیستی بوده‌اند، در این سال‌ها، از نزدیکی به مرزهای ایران چه طرفی بسته‌اند که فرزند نامشروعشان بخواهد از این طریق، ایران بزرگ را تهدید کند؟

 • مردانی:‌ تختی برای بیماران کرونایی باقی نمانده

  مردانی:‌ تختی برای بیماران کرونایی باقی نمانده

  به گفته دکتر مردانی «آمار بستری‌شدگان، مبتلایان و جان‌باختگان کرونایی در کشور بویژه کلانشهر تهران به‌شدت رو به افزایش است؛ طوری که بیمارستان‌ها به سختی مبتلایان بدحال را پذیرش می‌کنند؛ چرا که تختی برای بیماران کرونایی در مراکز درمانی باقی نمانده است.»

 • یک گردش مالی وحشتناک با اعداد نجومی

  یک گردش مالی وحشتناک با اعداد نجومی

  در روزهایی که بسیاری از سینماها و تئاترهای جهان تعطیل هستند و اگر برنامه‌ای هم داشته باشند با استقبال اندک مخاطبان مواجه می‌شود، هفته‌ای چند مسابقه فوتبال بسیار مهم در سراسر جهان برگزار می‌شود. این ماندگاری و بقا در سخت‌ترین شرایط، یک دلیل عمده دارد؛ گردش مالی وحشتناک فوتبال. در واقع تعطیلی این پدیده، مساوی است با از بین رفتن انبوهی از قراردادهای نجومی و سرسام‌آور. پس توپ می‌چرخد، حتی اگر چرخ دنیا نچرخد.

 • شرخرهای مدرن

  شرخرهای مدرن

  «سرعت و قدرت ما بیشتر از قانونه.» خدماتی‌ که می‌دهد هم اینهاست: «وصول چک و سفته، رفع ایجاد مزاحمت، کتک‌کاری، ردیابی، نقطه‌زنی، رفت و آمد، تحقیقات، گوشمالی، درگیری، ضرب و شتم، نقص عضو کاری با چند سال سابقه کار. ما حق ضعیفان را می‌گیریم.»

 • صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه

  صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه

  رای اعتماد وزیر صمت و خواشی آن بازتاب‌های متفاوتی در روزنامه‌های صبح چهارشنبه داشته است.

 • هر که آگه‌تر بود جانش قوی است

  بنیان‌داشتِ انسان و انسانیت را جز به اندیشه نشاید توصیف کرد و غم‌انگیز زمانه‌ای که به قول متفکر آلمانی، مارتین هایدگر: «اندیشه‌برانگیزترین امر در زمانه اندیشه‌برانگیز ما این است که ما هنوز اندیشه نمی‌کنیم.»

 • رفیق‌دوست: بنی‌صدر از اول تا آخر خیانت کرد

  رفیق‌دوست: بنی‌صدر از اول تا آخر خیانت کرد

  در آن جلسه‌ای که می‌خواستند درباره قطع‌نامه ۵۹۸ تصمیم‌گیری کنند، پیش حاج‌ حسن آقا دکتر روحانی نشسته بودم. احمدآقا - خدا رحمتشان کند - شروع کرد نامه امام را خواندن. وقتی به اینجا رسید که من قطع‌نامه و آتش‌بس را می‌پذیرم، حاج‌حسن آقای روحانی محکم در پهلوی من زد و گفت: «فلانی بساطت را جمع کن برو! تو به درد زمان جنگ می‌خوردی، به درد زمان صلح نمی‌خوری و همین هم شد.»

 • ماجرای ربودن و قتل افشارطوس و بدسلیقگی تلویزیون

  نقل ماجرای ربودن و قتل سرتیپ افشارطوس همچنان برای مخاطبان جذاب است اما چرا از یک شبکۀ مهجور و کم‌بیننده و چرا در دقایقی از نیمه‌شب؟

 • سهیل ٤ بار مُرد و زنده شد

  سهیل با یادآوری آن شب لحظه‌ای سکوت می‌کند. با صدایی آرام می‌گوید که هنوز هم یادآوری‌اش او را عذاب می‌دهد. آن شبی که برای اولین بار، در آن اتاق تاریک ماند. پدر و مادرش را برای آخرین بار دید و در نهایت صدای وحشتناک باز شدن قفل در، مرگ را برایش به تصویر کشید. وقتی در باز شد، کلی مرد را دید با چهره‌هایی ترسناک. با پاهایی زنجیر شده و قدم‌هایی لرزان رفت و در آن گرگ و میش محوطه زندان، طناب دار را دید.

 • شهرساز ایرانی‌اندیش

  شهرساز ایرانی‌اندیش

  «دکتر محسن حبیبی از صمیم قلب ایران‌دوست بود. با عمق باورهای معرفتی ایرانیان آشنا بود، با تاریخ و ادبیات ایران خو گرفته بود، ایران را گشته بود و به‌خوبی می‌شناخت و چون به کرامت انسان ایرانی باور داشت، در پی بازخوانی و بازآفرینی شهر ایرانی بود. حس تعلق او به ایران مانع فهم او از مدرنیته نبود. هرچند او بیشتر تمایل داشت که از واژه تجدد استفاده کند. تأمل او درباره شهر ژرف و تاریخی بود. بنابراین عنصر زمان را فراموش نمی‌کرد؛ هم‌چنان‌که عنصر مکان موضوع اصلی دانش‌پژوهی او بود.»

 • زالی: اپیدمی، برخورد نظامی خشن می‌طلبد

  زالی: اپیدمی، برخورد نظامی خشن می‌طلبد

  ما مشکل دیگری داریم که البته از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا در حال اصلاح است و آن هم تصویب قوانین بازدارنده است. قرار است ما مثل ۱۵۶کشور دنیا، با افرادی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند، برخورد کنیم. ما دیگر نمی‌توانیم با نصیحت و تمنا از افراد بخواهیم که پروتکل‌ها را رعایت کنند. اپیدمی برخورد نظامی خشن می‌طلبد، البته منظور این نیست که از فردا با مردم رفتارهای خشن داشته باشیم اما نمی‌توان تنها به توصیه و پیشنهاد اکتفا کرد؛ چرا که این مسئله منجر به آسیب‌رسیدن به دیگران می‌شود.

 • ما در واقع یک مرده متحرکیم

  ما در واقع یک مرده متحرکیم

  «خانواده هم که مدام می‌گویند جایی نرو و در خانه بمان! سال‌هاست ماسک می‌زنم چون ریه‌ام آن قدر مشکل دارد که در ترافیک و جاهای شلوغ هم به سرفه شدید می‌افتم. می‌گویند تو جزو گروه‌های حساس هستی. توی این شش، هفت ماهی که کرونا آمده آرزو دارم توی یک پارک راه بروم و هوا بخورم. خانواده هم حق دارند. ما در واقع یک مرده متحرکیم.»

 • سه افسوس مالی فوتبال ایران

  سه افسوس مالی فوتبال ایران

  یک موفقیت مهم بین‌المللی و پاداش مالی ناشی از آن می‌تواند منفعتی چشمگیر به تیم‌های ایرانی برساند و در نقطه مقابل یک قرارداد بد یا اشتباه مدیریتی، ضربه‌ای سنگین به پیکر نحیف فوتبال ایران وارد کند. در همین راستا شاید بی‌مناسبت نباشد که سه ضربه مالی مهم وارد شده به اقتصاد فوتبال کشورمان در چند سال گذشته را مرور کنیم.

 • آتشی که باید خاموش شود

  ما باید جانب صلح را به صورت فعال و با رایزنی مستمر و حتی ایجاد یک میز مذاکره چندین ضلعی با وجود نمایندگان دو کشور، نمایندگان قره‌باغ، ترکیه، ایران، روسیه و برخی دیگر از کشورهای همسایه، تحت نظارت و حمایت سازمان ملل متحد به پیش ببریم. این سناریو می‌تواند چهره دیپلماسی صلح‌آمیز را از ایران عرضه کند و در عین حال، موجب آتش‌بس سودمند برای ایران و منطقه باشد.

 • مدعی مولانا هستند و عاجز از خواندن یک بیت مثنوی

  مدعی مولانا هستند و عاجز از خواندن یک بیت مثنوی

  «این‌هایی که می‌گویند مولانا متعلق به ترکیه است، وقتی توانستند یک صفحه از مولانا را که به زبان فارسی است (با توجه به زبان مادری‌شان) از رو بخوانند، می‌توانند چنین ادعایی داشته باشند.

 • صفحه نخست روزنامه‌های سه‌شنبه

  صفحه نخست روزنامه‌های سه‌شنبه

  کرونا، واکسن آنفلوآنزا، بازار ارز و سهام بیشترین سهم را در میان تیترهای روزنامه‌های صبح سه‌شنبه داشته‌اند.

 • زندگی کنفسیوس

  زمانی در یکی از امارت‌های محلی وزیر جرایم شد. نوشته‌اند از آن پس درستکاری مثل بیماری مسری همه‌گیر شد و «نادرستی و تباهی به شرم افتادند و رو پنهان کردند.»

 • دلایل احساس طعم فلز در دهان

  دلایل احساس طعم فلز در دهان

  پس از لمس سکه‌ها یا دیگر اشیای فلزی ممکن است متوجه بویی فلزی روی انگشتان خود شده و تصور کنید که رد فلز روی دست‌های شما باقی مانده است. با این وجود، پژوهش‌ها نشان می‌دهند که این شرایط می‌تواند پیچیده‌تر از آن چیزی باشد که تصور می‌کنید.

 • مقصد آنها دل آتش است

  خاطره تلخ شهادت دوستان و همکارانش در حادثه پلاسکو هنوز برایش به‌شدت دردآور است؛ همکارانی که ۲نفرشان از همین ایستگاه بودند. صدایش می‌لرزد و اشک روی گونه‌هایش می‌غلتد.