تاپ سه گزارش

 • ویدئو / جنگ خاموش محیط‌بانان در طبیعت

  چالش‌های کاری محیط‌بانان ایران بدون راه حل مانده‌اند

  ویدئو / جنگ خاموش محیط‌بانان در طبیعت

  شهادت دو محیط بان زنجانی در ۱۶ فروردین و کشف پیکر آن‌ها یک روز بعد از این‌که هدف گلوله سلاح جنگی شکارچیان غیرمجاز قرار گرفته بودند، بار دیگر گلایه‌ها نسبت به بی‌توجهی در مقابل حافظان منابع طبیعی و زیستی را بیشتر کرد، اما ادامه‌دار بودن چالش‌ها و مشکلاتی که محیطبانان سال‌هاست با آن‌ها دست به گریبانند، صدای متولیان این حوزه را هم درآورده است.

 • ویدئو / شوش، همچنان در وضعیت قرمز

  ویدئو / شوش، همچنان در وضعیت قرمز

  وضعیت قرمز کرونایی در استان خوزستان، همچنان بعد از چند هفته ادامه دارد و شیوع ویروس در روزهای اخیر رشد کم‌سابقه‌ای داشته است. در حال حاضر ۱۶ شهر خوزستان از جمله اهواز، شوش، اندیمشک، دزفول، خرمشهر، آبادان، رامهرمز و ماهشهر در وضعیت قرمز هستند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز می‌گوید در حال حاضر هیچ نقطه کم‌خطری در استان خوزستان نداریم/این وضعیتی است که در اغلب نقاط کشور طی روزهای اخیر مشاهده تصاویر این ویدئو مربوط به سطح شهر، بیمارستان و آرامستان شهر شوش در نیمه نخست فروردین امسال است.

 • ویدئو / بیمارستان کوثر سمنان در وضعیت قرمز کرونایی

  ویدئو / بیمارستان کوثر سمنان در وضعیت قرمز کرونایی

  با اوج‌گیری مجدد کرونا در هفته‌های اخیر، از ۱۸ فروردین، استان سمنان در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفت. طبق آخرین وضعیت رنگ‌بندی کرونایی، از هشت شهرستان این استان، چهار شهرستان در وضعیت قرمز، سه شهرستان در وضعیت نارنجی و یک شهرستان در وضعیت زرد هستند. هم‌اکنون شهرستان‌های سمنان، شاهرود، دامغان و گرمسار در وضعیت رنگ‌بندی قرمز و شهرستان‌های سرخه، مهدی‌شهر و میامی در وضعیت نارنجی و شهرستان آرادان در وضعیت زرد قرار دارند و محدودیت‌های کرونایی نیز بر اساس رنگ‌بندی جدید اعمال خواهد شد. این ویدئو گوشه‌هایی از وضعیت این روزهای بیمارستان کوثر در سمنان است.

 • ویدئو / از ممنوعیت آسترازنکا برای کودکان تا جمع‌آوری DNA از هوا

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از ممنوعیت آسترازنکا برای کودکان تا جمع‌آوری DNA از هوا

  در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی از توقف آزمایش واکسن آکسفورد - آسترازنکا روی کودکان، بررسی‌های دقیق‌تر نقش نور خورشید در غیرفعالسازی ویروس کرونا، جمع‌آوری DNA حیوانات از هوا برای نخستین‌بار در جهان و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / امیدهای تازه در نشست تازه وین

  نگاهی به دور جدید نشست‌های برجامی

  ویدئو / امیدهای تازه در نشست تازه وین

  با روی کار آمدن ترامپ در آمریکا، اجرای برجام زیر سوال رفت و در ادامه با خروج یکطرفه آمریکا عملا ناکارآمد شد و دوباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران شدت گرفت؛ اما با روی کار آمدن دولت بایدن در آمریکا زمزمه بازسازی برجام از هر سو شنیده شد؛ اگرچه هم در آمریکا و هم در ایران موانع زیادی برای این بازسازی وجود داشته و دارد. در نهایت، بعد از چند ماه تلاش، روز سه‌شنبه نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزیران خارجه ایران و ۱+۴ در وین پایتخت اتریش برگزار شد. حالا تلاش‌ها برای احیای برجام همچنان پابرجاست و واکنش‌ها به این نشست و نتایج آن نیز همچنان ادامه دارد.

 • ویدئو / زخم زباله‌های نوروز بر تن جنگل‌های شمال

  ویدئو / زخم زباله‌های نوروز بر تن جنگل‌های شمال

  اغلب مردم «روز طبیعت» را در طبیعت می‌گذرانند اما برخی با شکستن شاخه‌ها، روشن کردن آتش یا ریختن زباله باعث صدمه زدن به طبیعت می‌شوند. ریختن زباله، معضل جدی این روزهای جنگل‌های هیرکانی است؛ این در حالی است که جمع‌آوری زباله‌ها از سطح جنگل هزینه زیادی دارد. در کنار اینها، تجزیه هرکدام از این زباله‌ها سال‌ها زمان می‌برد و همین مساله آسیب بیشتری به طبیعت وارد می‌کند.

 • ویدئو / از برنامه پوتین برای بقا در قدرت تا محاکمه نتانیاهو به اتهام فساد

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از برنامه پوتین برای بقا در قدرت تا محاکمه نتانیاهو به اتهام فساد

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از امضای قانونی در روسیه برای تداوم قدرت ولادیمیر پوتین تا سال ۲۰۳۶، اعلام وفاداری ولیعهد سابق اردن به پادشاه این کشور، از سرگیری محاکمه بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به اتهام فساد و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / تاثیر «مواد هوشمند» در تحول زندگی بشر

  ویدئو / تاثیر «مواد هوشمند» در تحول زندگی بشر

  پل‌های بِتُنی‌ای را فرض کنید که می‌توانند بدون دخالت انسان، تَرَک‌های خود را ترمیم کنند، یا ربات‌های بسیار کوچکی را تصور کنید که می‌توانند پس از وارد شدن به بدن، در درمان بیماری‌ها موثر باشند؛ این‌ها، تنها بخشی از کاربردهای مواد هوشمند است؛ موادی که می‌توانند آینده زندگی انسان متحول کنند.

 • ویدئو / از تازه‌ترین تحولات پیرامون برجام تا حمله دوباره به کنگره آمریکا

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از تازه‌ترین تحولات پیرامون برجام تا حمله دوباره به کنگره آمریکا

  در این شماره از بسته اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از تازه‌ترین تحولات درباره احیای برجام، تلفات حادثه خروج قطار از ریل در تایوان، حمله دوباره به ساختمان کنگره آمریکا، توافق سه کشور برای ادامه فشار بر کره شمالی و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / خرید و فروش «هر چیزی» در دنیای رمزارزها

  از NFT چه می‌دانید؟

  ویدئو / خرید و فروش «هر چیزی» در دنیای رمزارزها

  در بستر رمزارزها و محیط بلاک‌چین هم، مانند محیط فیزیکی، در کنار انواع رایج پول‌ها، اموال غیرقابل تعویض وجود دارد. در چند سال گذشته سایت‌هایی برای خرید و فروش آثار هنری و آیتم‌های محدود دیجیتال راه‌اندازی شده است که در آنها می‌توان آثار متنوعی مثل یک عکس، نقاشی دیجیتال، قطعه موسیقی یا حتی آیتم‌های بازی‌های کامپیوتری را به فروش رساند. به عنوان مثال می‌توان در این بستر قطعه زمینی در سرزمین مجازیِ یک بازی کامپیوتری را با رمزارز، خرید یا مالک نسخه دیجیتالِ یک اثر هنری شد. اهمیت NFT یا همان non fungible token این است که مالکیت اثر به طور کامل منتقل می‌شود ولی مشکلاتی نیز در این مسیر وجود دارد.

 • ویدئو / نگهبان آسبادهای چهارصدساله

  ویدئو / نگهبان آسبادهای چهارصدساله

  «علی محمد اعتباری رودی» بیش از نیم قرن است که در کنار آسبادهای نشتیفان خواف زندگی می‌کند و خود را نگهبان این میراث ماندگار بشری می‌داند. نام او دو سال قبل به عنوان آخرین بازمانده دانش سنتی ساخت آسباد در خراسان رضوی در فهرست گنجینه‌های زنده بشری ثبت شد و حتی پرونده ثبت جهانی آسبادها (آسیاب‌های بادی عمودمحور) همراه با نام او در فهرست موقت یونسکو قرار گرفت. او که با کم شدن وزش باد و نزول باران در منطقه، دیگر چرخش پره‌های آسبادهای صفوی را به چشم نمی‌بیند، زیر سایه این میراث کهن با نگاه به گذشته و چشم‌انتظار جهانی‌شدنشان روزگار می‌گذراند.

 • ویدئو / تهران در «سیزدهی» که ممنوع بود

  ویدئو / تهران در «سیزدهی» که ممنوع بود

  در شرایطی که ستاد کرونا نسبت به کاهش چشمگیر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و احتمال خیز چهارم بیماری در کشور هشدار داد و از مردم درخواست کرد تا در روز طبیعت دورهمی و تجمع در بوستان‌ها و فضاهای سبز انجام نشود، اما برخی از مردم با چادر زدن حتی در فضاهای سبزِ حاشیه‌ تهران، تلاش کردند تا روز طبیعت‌شان را مانند سال‌های قبل برگزار کنند. تیم تصویری ایسنا با حضور در پارک‌هایی مانند «گفت‌وگو»، «پردیسان»، «نهج‌البلاغه»، «لاله»، «سرخه حصار»، «پیروزی» و «پارک جنگلی شیان» از شرق تا غرب تهران، تلاشش را کرد تا رعایت پروتکل‌ها و دستورات ستاد کرونا در روز طبیعت ۱۴۰۰ را ثبت کند.

 • ویدئو / روز طبیعت در سه شهر نارنجی

  ویدئو / روز طبیعت در سه شهر نارنجی

  در حالی که ستاد کرونا از مردم درخواست کرده بود روز طبیعت امسال را در خانه بگذرانند و از دورهمی و رفتن به پارک‌ها بپرهیزند تا شاید از پیک چهارم کرونا جلوگیری شود، به نظر می‌رسد عده‌ای در برخی مناطق مانند سه شهر نارنجی قم، اصفهان و ارتفاعات جنوبی در مشهد، خود را از این دستورالعمل‌ها مجزا دانسته‌اند، بطوریکه جمعیت طبیعت نشینان امسال در آنها بیشتر از سال قبل به نظر می‌آید. در این ویدئو، علاوه بر وضعیت پارک‌ها و بوستان‌ها در قم و مشهد طی ۱۳ فروردین، حضور مردم در فضاهای سبز و پارک‌ها در اصفهان در روز ۱۲ فروردین نیز به تصویر کشیده شده و گوشه‌هایی از مراسم گلشهر در خراسان رضوی را نیز خواهید دید.

 • ویدئو / از بررسی منشاء کرونا تا علت بزرگی مغز انسان

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از بررسی منشاء کرونا تا علت بزرگی مغز انسان

  در این شماره از بسته اخبار علم و فناوری ایسنا خبرهایی از نتیجه تحقیقات سازمان بهداشت جهانی درباره منشأ ویروس کرونا، کشف علت بزرگی مغز انسان، ساخت ارگانیسم مصنوعی با قابلیت رشد و تقسیم شدن و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / از بازگشایی کانال سوئز تا ادامه بحران در لبنان

  ویدئو / از بازگشایی کانال سوئز تا ادامه بحران در لبنان

  در این شماره از بستۀ اخبار بین الملل ایسنا، خبرهایی از بازگشایی کانال سوئز، درخواست فرانسه از اتحادیه اروپا درمورد وضعیت لبنان، تصمیم نخست‌وزیر ارمنستان برای استعفا، برگزاری پنجمین کنفرانس حمایت مالی اروپا از سوریه و دو خبر دیگر را مرور می کنیم.

 • ویدئو / گپی با حافظه تاریخی کاخ نیاوران در ۴۲ سال گذشته

  ویدئو / گپی با حافظه تاریخی کاخ نیاوران در ۴۲ سال گذشته

  جمال شاه‌حسینی را شاید بتوان یکی از کلیددارهای کاخ نیاوران بعد از پیروزی انقلاب دانست؛ کسی که از ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ همراه با جوانان محله و به فرمان امام جماعت مسجد محله نیاوران، وارد کاخ شدند و درهای آن را به روی حزب‌های مختلف و برخی از مردم که قصد داشتند همه نشانه‌های دوره تاریخی قبل را از ذهن‌ها پاک کنند، بستند و حافظ میراث ملی کشور شدند. هرچند شاه‌حسینی چند سالی است بازنشسته شده، اما هنوز لحظات و اتفاقات ۴۲ سال قبل را به خوبی به یاد دارد. او در گفت‌وگو با ایسنا از روز نخست ورودش به کاخ تا دوره بازنشستگی‌اش را مرور می‌کند.

 • ویدئو / «هفت بنگله» بوشهر، میراثی در حال نابودی

  ویدئو / «هفت بنگله» بوشهر، میراثی در حال نابودی

  عمارت «هفت بنگله» در دوره قاجاریه در محله بهمنی بندر بوشهر توسط حاج محمد کریم امیر تجار و مظفریان احداث شد. این عمارت به مساحت ۶۴ هکتار شامل هفت ساختمان مستقل است و شش بنا در دو طبقه و یک بنا در یک طبقه احداث شده است. این ساختمان‌ها محل استقرار کنسولگری انگلیس بود و در حال حاضر در اختیار گمرک و شهرداری است. عمارت هفت بنگله ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. با این حال، تاکنون سه عمارتِ آن تخریب شده و چهار عمارت دیگر نیز در آستانه تخریب هستند

 • ویدئو / از تلاش در کانال سوئز تا کشف اورانیوم در لبنان

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از تلاش در کانال سوئز تا کشف اورانیوم در لبنان

  در این شماره از بسته اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از تلاش‌ها برای بازگشایی کانال سوئز، شکست نتانیاهو در کسب اکثریت پارلمان، کشته شدن بیش از ۳۰۰ نفر در تظاهرات در میانمار، کشف اورانیوم و پسماند اتمی در تأسیسات نفتی لبنان و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / «خدا عاشق موسیقی است»

  گفت‌وگو با عثمان محمدپرست، چهره ماندگار موسیقی نواحی خراسان

  ویدئو / «خدا عاشق موسیقی است»

  عثمان محمدپرست دوتارنواز پیشکسوت خراسانی است که ۸۰ سال از عمر ۹۲ ساله‌اش را بدون همراهی هیچ استادی تا امروز با دوتارش زندگی کرده است. او اشعار طبیب اصفهانی را با پنجه سحرآمیزش از چاوشی و سرحدی گرفته تا دیگر مقام‌های ایرانی خلق کرد. وی نه‌تنها نوازنده دوتار خراسانی است - که به‌واسطه قرار گرفتن «دوتار» در زمره سازهایِ موسیقی مقامی خراسانی کاربرد دارد - بلکه نوازنده سازی است که از دو بُعد در فهرست میراث جهانی ناملموس به ثبت رسید؛ «مهارت‌های سنتی ساختن و نواختن دو تار» در ۲۱ آذر ۱۳۹۸ و «موسیقی بخشی‌های خراسان» در یکم تیر ۱۳۹۰. او هنوز در سن ۹۲ سالگی با عشق از ساز و هنرش حرف می‌زند.

 • ویدئو / روزهای شلوغ بیمارستان کودکان امام حسین (ع) اصفهان

  ویدئو / روزهای شلوغ بیمارستان کودکان امام حسین (ع) اصفهان

  مرکز آموزشی درمانی کودکان حضرت امام حسین(ع) در اصفهان پس از اعلام شیوع ویروس کرونا، در فهرست مراکز درمانی این بیماری قرار گرفت. با توجه به شیوع کرونای انگلیسی و میزان ابتلای بیشتر کودکان به این نوع از کرونا، این بیمارستان از اسفند به عنوان مرکز ریفرال کرونای کودکان انتخاب شد. در این مدت تعداد قابل توجهی از کودکان مشکوک به کرونا پذیرش و درمان شده‌اند.