تاپ سه گزارش

 • ویدئو / از انتخاب بهترین رمان متفاوت سال تا اثر جدید فرهاد فخرالدینی

  بسته اخبار فرهنگ و هنر؛

  ویدئو / از انتخاب بهترین رمان متفاوت سال تا اثر جدید فرهاد فخرالدینی

  در این شماره از بسته اخبار فرهنگ و هنر ایسنا، خبرهایی از وعده ضرغامی درباره ویزای توریستی ایران، انتخاب بهترین رمان متفاوت سال، صدور نظر کارشناسی برای مرگ مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی بدون حضور وکیل اولیای دم و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / از تولید قهوه در آزمایشگاه تا سرنوشت تلخ مریخ

  ویدئو / از تولید قهوه در آزمایشگاه تا سرنوشت تلخ مریخ

  در این شماره از بستۀ اخبار و علم و فناری ایسنا، خبرهایی از پایان آزمایش‌های واکسن فایزر روی کودکانِ کمتر از ۱۲ سال، تولید قهوه آزمایشگاهی در فنلاند، سرنوشت تلخ مریخ برای داشتن حیات و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / رژه شناوری بسیج دریایی سپاه در خلیج فارس

  ویدئو / رژه شناوری بسیج دریایی سپاه در خلیج فارس

  به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس ۶۵۰ فروند شناور از ناوگروه‌های بسیج دریایی هرمزگان، اقتدار نظامی ایران اسلامی را در آب‌های خلیج فارس به نمایش گذاشتند. از این شمار، ۱۴۵ فروند لنج و بقیه قایق و شناورهای سبک هستند. بیش از ۱۵ هزار شناور در قالب بسیج دریایی ساماندهی، و ۳۹ هزار و ۵۰۰ بسیجی نیز به سازمان بسیج مستضعفان دریا افزوده شده است.

 • ویدئو / اوضاع این روزهای کرونا در بیمارستان‌های رشت

  ویدئو / اوضاع این روزهای کرونا در بیمارستان‌های رشت

  بعد از مدت‌ها پیک پنجم کرونا سیر نزولی پیدا کرده و از قله آن فاصله گرفته است؛ با این حال هنوز هم آمار فوت ناشی از کرونا بالاست. استان گیلان در حالی دوباره شاهد حضور سیل مسافران است که کادر درمان درباره امکان بروز موج ششم هشدار می‌دهند. بیمارستان‌های رازی و پورسینا، دو قطب اصلی درمان کرونا در رشت، روزهای خلوت‌تری را می‌گذرانند؛ دست‌کم «فعلا».

 • ویدئو / آغاز واکسیناسیون بدون شرط سنی در سمنان

  ویدئو / آغاز واکسیناسیون بدون شرط سنی در سمنان

  در ادامه روند تزریق واکسن کرونا در سراسر کشور، شرط سنی در مراکز واکسیناسیون سمنان نیز برداشته شد تا همه گروههای سنی بالای ۱۸ سال بتوانند به این مراکز مراجعه کنند.

 • ویدئو / نبودِ بازار و سودجویی دلالان، انگور دنا را به یغما می‌بَرد

  ویدئو / نبودِ بازار و سودجویی دلالان، انگور دنا را به یغما می‌بَرد

  در حالی اواخر تابستانِ هر سال برداشت انگور در روستای «کَریَک»، از توابع شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد انجام می‌شود که به علت نبود صنایع تبدیلی، باغداران با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند؛ به حدی که می‌گویند «کشاورزی در منطقه کریک، بیشتر به نفع دلالان است». در این منطقه حدود ۵۳۰۰ هزار هکتار از باغات استان کهگیلویه و بویراحمد به کشت انگور اختصاص دارد که پیش‌بینی می‌شود توان برداشت سالانه ۳۰ تا ۴۰ هزار تن انگور را داشته باشد. کشاورزان می‌گویند امسال احتمالا میزان برداشت انگور از تاکستان‌های دنا حدود ۱۶ هزار تن است.

 • ویدئو / نماینده مجلس: بنایی برای گرانی بنزین نداریم

  ویدئو / نماینده مجلس: بنایی برای گرانی بنزین نداریم

  یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اعلام کرده است: مجلس فعلا تصمیمی برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی مانند بنزین و گازوئیل در بودجه سال آینده ندارد و در جلسات صحبتی درباره افزایش قیمت بنزین در سال آینده مطرح نشده است. هر لیتر بنزین در سال ۵۵ با نرخ ۶ ریال به فروش می‌رسید که در سال ۵۶ به ۸ ریال و در سال ۵۷ به ۱۰ ریال افزایش یافت. این افزایش قیمت هر چند سال یک بار تا سال ۸۶ با همین روند ادامه داشت تا با اجرای طرح سهمیه‌بندی سوخت در کشور در تیر ۸۶، فروش بنزین به دو صورت سهمیه‌ای و آزاد تقسیم شد. اکنون بنزین سهمیه‌ای به قیمت ۱۵۰۰ تومان و بنزین آزاد سه هزار تومان به فروش می‌رسد.

 • ویدئو / دایره‌هایی حاصلخیز در دل بیابان

  ویدئو / دایره‌هایی حاصلخیز در دل بیابان

  عربستان سعودی در سه دهه اخیر توسعه عظیمی در بخش کشاورزی خود ایجاد کرده است و مناطق بزرگی از بیابان‌های این کشور به زمین‌های کشاورزی تبدیل شده‌اند. این اتفاق در عربستان که یکی از کم‌بارش‌ترین کشورهای جهان است، موفقیت قابل توجهی محسوب می‌شود. اما عربستان چگونه بیابان‌های غیرحاصلخیز خود را به زمین‌های کشاورزی تبدیل کرده است و شیوۀ مورد استفاده آنها چه مزایا و معایبی دارد؟

 • ویدئو / واکسیناسیون افراد بالای ۱۸ سال در مشهد

  ویدئو / واکسیناسیون افراد بالای ۱۸ سال در مشهد

  همزمان با افزایش میزان واردات واکسن کرونا و سرعت‌گرفتن واکسیناسیون در سطح کشور، از شنبه ۲۷ شهریور، با لغو محدودیت سنی تزریق واکسن در مشهد، واکسیناسیون تمامی افراد بالای ۱۸ سال در این شهر آغاز شد. براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تا شنبه ۲۷ شهریور، ۲ میلیون و۱۰۰ هزار دُز واکسن کرونا به گروه‌های هدف تزریق شده که از این تعداد یک میلیون و ۴۱۱ هزار و ۳۵۷ عدد آن دُز اول و ۶۴۵ هزار و ۳۳۲ عدد مابقی هم دُز دوم بوده است. روزانه ۸۰ هزار نفر در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد واکسینه می‌شوند.

 • ویدئو / از اشتباه مرگبار آمریکا در کابل تا بحران مالی سازمان ملل

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از اشتباه مرگبار آمریکا در کابل تا بحران مالی سازمان ملل

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا خبرهایی از اعتراف آمریکا به اشتباه مرگبار در حمله پهپادی به کابل، ادامه تنش میان فرانسه و آمریکا بر سر زیردریایی هسته‌ای، موضع نخست‌وزیر لبنان درباره محموله سوخت ایران و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / واکسیناسیون دانشجویان در زنجان

  ویدئو / واکسیناسیون دانشجویان در زنجان

  واکسیناسیون دانشجویان در زنجان همزمان با سراسر کشور آغاز شده است. در این طرح که تا سوم مهر ماه ادامه دارد، تمام دانشجویان مشغول به تحصیل در مراکز تحصیلات عالی زنجان در مقابل کرونا واکسینه خواهند شد.

 • ویدئو / چپی‌زنی در رودبست بابلسر

  ویدئو / چپی‌زنی در رودبست بابلسر

  هر سال در تابستان طبق یک سنت قدیمی، اهالی روستای رودبست بابلسر پس از اتمام فصل کشاورزی و برداشت برنج، در روزی خاص که از قبل مشخص می‌کنند، با ابزار دست‌ساز و سنتی خود از جمله چپی، کن، کرفا و سالیک مشغول ماهیگیری می‌شوند. این نوع ماهیگیری که «چپی‌زنی» نام دارد، جنبه درآمدی ندارد و حاصل این ماهیگیری، بیشتر صرف کمک به نیازمندان یا مصرف شخصی می‌شود.

 • ویدئو / از دستمزد بیت‌کوینی بازیگران تا پایان اختلافات «مست عشق»

  بسته اخبار فرهنگ و هنر؛

  ویدئو / از دستمزد بیت‌کوینی بازیگران تا پایان اختلافات «مست عشق»

  در این شماره از بسته اخبار فرهنگ و هنر ایسنا، خبرهایی از تمدید عضویت ایران در شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری، اهدای دو جایزه جهانی به سینمای ایران، آماده شدن آلبوم تازه کیهان کلهر و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / قم، رتبه نخست تولید بذرهای جو و گندم

  ویدئو / قم، رتبه نخست تولید بذرهای جو و گندم

  با توجه به خشکسالی‌های اخیر و وضعیت وخیم آب و هوایی در استان کویری قم و همچنین کاهش تولید بذر جو و بذر گندم کشور در سال زراعی گذشته، استان قم رتبه نخست تولید بذر جو و رتبه نخست مشترک با دو استان دیگر در تولید بذر گندم را کسب کرد. بذرهای اصلاح‌شده که در مقابل آفات و سایر عوامل تهدیدکننده رشد گیاه ایمن شده‌اند، محور اصلی افزایش تولید محصول هستند. اتحادیه تعاونی روستایی استان قم با تولید صد درصد بذر جو و ۹۰ درصد بذر گندم، علاوه بر خودکفایی استان، قادر به پشتیبانی از استان‌های دیگر در شرایط بحران آب شده است.

 • ویدئو / از بازگرداندن ماموت‌ها به حیات وحش تا ساخت کلیه مصنوعی

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از بازگرداندن ماموت‌ها به حیات وحش تا ساخت کلیه مصنوعی

  در این شماره از بسته اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی از تلاش دانشمندان برای بازگرداندن ماموت‌ها به حیات، امکان ساخت بتن در مریخ با استفاده از ادرار و خون انسان، ساخت کلیه مصنوعی توسط محققان آمریکایی و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / «نقاط استراتژیک پنجشیر در دست جبهه مقاومت است»

  گفت‌وگوی اختصاصی ایسنا با مسئول سیاست خارجی جبهه مقاومت ملی افغانستان

  ویدئو / «نقاط استراتژیک پنجشیر در دست جبهه مقاومت است»

  بعد از چند روز درگیری میان طالبان و جبهه مقاومت افغانستان، حدود یک هفته است که این درگیری‌ها متوقف شده است. هفته گذشته اظهارات متناقضی از سوی دو طرف درگیری مطرح شد؛ جبهه مقاومت از تسلط ۶۵ درصدی خود بر پنجشیر خبر می‌داد و طالبان از تصرف کامل. رهبران جبهه مقاومت می‌گویند عقب‌نشینی آنها استراتژیک است.

 • ویدئو / لطمه صید و صادرات غیرقانونی میگو به بازار بندرعباس

  ویدئو / لطمه صید و صادرات غیرقانونی میگو به بازار بندرعباس

  با نزدیک شدن به فصلِ صید میگو در جنوب کشور و هرمزگان فروش این آبزی هر سال از اواخر شهریور در بازارِ بندرعباس رونق می‌گیرد، هر سال، صید میگو از اواسط مهر در ۷۰۰ کیلومتر مربع از صیدگاه‌های استان هرمزگان از بندر کوهستک شهرستان سیریک آغاز می‌شود و در اواخر آبان در صیدگاه‌های میناب، هرمز و تولای قشم به پایان می‌رسد. صید میگو و صادرات غیرقانونی آن اما به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، باعث بی‌رونق شدن بازار اصلی آن در بندرعباس شده است.

 • ویدئو / داستانِ پلِ ساسانی که تخریبش تاریخ‌ساز شد

  ویدئو / داستانِ پلِ ساسانی که تخریبش تاریخ‌ساز شد

  پلِ «پل‌دختر» میانه در جنوب شرقیِ این شهر در آذربایجان شرقی و زمانی که میانه یکی از مسیرهای جاده ابریشم بود، ساخته شد. هرچند هنوز باستان‌شناسان نتوانسته‌اند اطلاعات درستی دربارۀ تاریخچۀ پل به دست بیاورند؛ اما برخی محققان قدمت پایه‌های پل را به دورۀ ساسانی و برخی معماری آن را به قرن هشتم هجری نسبت می‌دهند. از سوی دیگر تخریب پل در حدود ۷۵ سال قبل، خود اتفاق تاریخی دیگری برای آن رقم زد که می‌توان ویژگی «مکان رویداد» را نیز برای آن درنظر گرفت، در موقعیتی که قوای دموکرات در حال عقب‌نشینی از میانه بودند و با انفجار طاقِ چشمۀ پل، راهِ پیشروی ارتش پهلوی را بستند، تا خود نجات پیدا کنند.

 • ویدئو / کلاس‌ها تشکیل نشد، «سرکلاسی» بی‌رمق شد

  تأثیر کرونا بر صنف نوشت‌افزار

  ویدئو / کلاس‌ها تشکیل نشد، «سرکلاسی» بی‌رمق شد

  فعالان صنف نوشت‌افزار (لوازم‌التحریر) می‌گویند بی‌توجهی دولت از زمان شیوع کرونا تاکنون آسیب‌های زیادی به آنها وارد کرده و حتی نخست این صنف در هیچ رده‌بندی شغلی برای تعطیلی‌های کرونایی قرار نداشت. تاثیر این بی‌توجهی با تغییر فرایند آموزش از حضوری به مجازی، همزمان با افزایش تورم، بیش از پیش هویدا شد، به اندازه‌ای که برخی خانواده‌ها را به اولویت‌بندی برای انتخاب در خرید مجبور کرده است‌. در این ویدئو گوشه‌ای از تاثیر کرونا و تورم و بی‌توجهی به صنف نوشت‌افزار همزمان با آغاز سال تحصیلی را از زبان فعالان این صنف می‌شنویم‌. فعالان این صنف، به دوره رونق‌گیری فروششان در آستانه مهر، «سرکلاسی» می‌گویند.

 • ویدئو / اختتامیه جشنواره ایده‌های برتر فناوری‌های نرم و صنایع خلاق فرهنگی

  ویدئو / اختتامیه جشنواره ایده‌های برتر فناوری‌های نرم و صنایع خلاق فرهنگی

  مراسم اختتامیه و تقدیر از داوران و معرفی برگزیدگان جشنواره «ایده‌های برتر فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی»، از سوی پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی با هدف ترویج فرهنگ خلاقیت و نوآوری و شناسایی استعدادهای خلاق، عصر دوشنبه (۲۲ شهریور) در سالن همایش دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد.